Cellular manufacturing

Z SYSTEM-KANBAN.PL

Cellular manufacturing jest procesem produkcyjnym, w którym stanowiska pracy i wyposażenie są rozmieszczone w sposób umożliwiający przejście produktów przez proces produkcyjny z maksymalną prędkością, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów i wysiłku logistycznego. Produkcja komórkowa, będąca podzbiorem Just-in-Time i Lean Manufacturing, ma na celu zorganizowanie sprzętu, maszyn, pojemników na części, narzędzi i stanowisk pracy w taki sposób, aby umożliwić optymalny przepływ ciągłej produkcji z jednej komórki do drugiej.

Zamiast jednoczesnego przetwarzania partii komponentów w stacji roboczej, stanowiska pracy są zwykle zaprojektowane w kształcie gniazd, tak, aby przepuszczać części po kolei. Umożliwia to szybkie wytwarzanie szerszej gamy podobnych produktów, ponieważ poszczególne komórki mogą być regulowane niezależnie, bez konieczności zmiany organizacji całej linii montażowej za każdym razem, gdy zamawiana jest odmiana.

Każda gniazdo produkcyjne jest jasno zdefiniowaną, samowystarczalną jednostką produkcyjną. W zależności od sekwencji komórek, mogą one mieć wyspecjalizowanych pracowników przypisanych do każdej komórki lub być przeszkolone do nadzorowania pracy sąsiednich komórek lub całej sekwencji komórek. Chociaż komórka może produkować gotowe części od początku do końca, w większości przypadków komórki są zorganizowane w przepływ, w którym wyjście z poprzedniej komórki jest wejściem dla następnej.

Zobacz też

  • Chaku-chaku - japońska metoda organizacji produkcji, która polega na ciągłym przepływie materiałów bez przestoju w procesie produkcyjnym.
REKLAMA
Ciasteczka cookie pomagają nam usprawniać nasze usługi. Korzystając z witryny, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.