Genchi genbutsu

Z SYSTEM-KANBAN.PL

Japoński termin Genchi Genbutsu oznacza coś w rodzaju „aktualnego miejsca”, „aktualnej rzeczy”, ale często jest tłumaczony jako „idź i zobacz miejsce akcji” (Gemba). Podejście to wywodzi się z Systemu Produkcyjnego Toyoty i jest fundamentalną zasadą Lean Management: Nie ufaj temu, co mówią inni, ale spójrz na sytuację na miejscu i spróbuj ją zrozumieć.

Idea Genchi Genbutsu

Podstawową ideą Genchi Genbutsu jest uzyskanie (jako managera) kompleksowego zrozumienia zagadnienia – od procesów w całym łańcuchu wartości, administracji i marketingu po wymagania klienta – poprzez bezpośrednią obserwację. Nie wystarczy otrzymać i ocenić wskaźniki i dane lub oświadczenia w konkretnej sprawie od innych (niższych) podmiotów, ponieważ zwykle uogólniają one problem lub przedstawiają go subiektywnie.

W duchu Genchi Genbutsu zadaniem menedżera jest zdobywanie nowych spostrzeżeń i perspektyw z punktu widzenia pracowników (lub klientów). Menedżer powinien uzyskać przegląd sytuacji bezpośrednio w miejscu produkcji (Gemba). Celem tej formy lean management jest doprowadzenie do ciągłego doskonalenia (Kaizen).

Lean management w produkcji wymaga wysokiego poziomu obecności kierownictwa w obszarze produkcyjnym, więc jeśli pojawia się problem w tym obszarze, to zanim będzie można go rozwiązać, musi on być najpierw poprawnie i dogłębnie zrozumiany. Postać Genchi Genbutsu to nie tyle fizyczny akt pójścia i odwiedzenia miejsca pracy z problemami, ale raczej osobista wiara w zrozumienie wszystkich implikacji w celu podjęcia dowolnej decyzji w ramach określonych okoliczności procesu, jak i całości.

REKLAMA
Ciasteczka cookie pomagają nam usprawniać nasze usługi. Korzystając z witryny, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.