MTTR

Z SYSTEM-KANBAN.PL

MTTR (mean time to repair) - przedstawia średni czas potrzebny do naprawy uszkodzonego komponentu lub urządzenia. Jest to zatem ważny parametr dostępności systemu. Czas ten obejmuje również planowanie zadań i zasobów. Powinien być jak najkrótszy.

Wzór MTTR

Matematycznie, obliczany jest poprzez podzielenie całkowitego czasu napraw przez liczbę awarii. Im mniejsza ta wartość, tym krótszy czas od wystąpienia awarii do przywrócenia sprawności, czyli krótszy czas przestoju systemu i większa dostępność systemu.

MTTR = (T1+T2+T3+...)/A

T1,2,3... - czasy napraw

A - Ilość awarii

Do prostego obliczenia MTTR przygotowaliśmy specjalny kalkulator MTTR.

Jak poprawić MTTR

Aby poprawić czas MTTR, należy ocenić i spróbować zmniejszyć obie zmienne we wzorze. Chociaż z matematycznego punktu widzenia zmniejszenie ilości awarii samo w sobie nie zmniejszy MTTR (jeśli całkowity czas napraw pozostanie taki sam), w rzeczywistości zmniejszenie całkowitej ilości napraw jest zawsze pozytywne.

Zobacz też

  • MTTF - średni czas pracy urządzenia od początku eksploatacji lub od ostatniej jego naprawy do powstania pierwszej awarii
  • MTBF - średni czas, w którym element konfiguracji lub usługa działają bez przerw
  • OEE - ocena wydajności procesów serwisowych
REKLAMA
Ciasteczka cookie pomagają nam usprawniać nasze usługi. Korzystając z witryny, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.