Obeya

Z SYSTEM-KANBAN.PL

Wersja z dnia 19:19, 21 lis 2022 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Dodano kategorię)

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Obeya (duże pomieszczenie (大部屋)) to praktyka zarządzania wizualnego Lean polegająca na grupowaniu i wspólnym aktualizowaniu w tym samym miejscu wszystkich informacji przydatnych do zrozumienia zespołu lub działania biznesowego, projektu. Ta praktyka jest stosowana w japońskich firmach, takich jak Toyota.

Historia

Koncepcja Obeya jest częścią Systemu Produkcyjnego Toyoty. Została wprowadzona podczas opracowywania Priusa pod koniec lat 90 przez głównego inżyniera projektu Takeshiego Uchiyamada. Ten uważał, że brak doświadczenia nie daje mu niezbędnej legitymacji do podejmowania najlepszych decyzji. Dlatego musiał uzyskać wsparcie ekspertów z różnych dziedzin inżynierii, których potrzebował. W tym celu zorganizował ową „wielką salę” (po japońsku obeya) jako miejsce prowadzenia dyskusji ze wszystkimi obecnymi rozmówcami, w której znajdowały się dokumenty i dane niezbędne do podsycania dyskusji  .

Od tego czasu Obeya stała się standardowym projektem rozwoju produktu w Toyocie.

Cele i funkcjonowanie Obeya

Podstawowymi celami Obeya są: szybkie podejmowanie decyzji, ograniczanie przeróbek, bezużytecznych dyskusji. Obeya musi umożliwiać ciągłe uczenie się i doskonalenie poprzez uwidacznianie problemów i wydarzeń.

Podczas opracowywania produktu i procesu wszystkie osoby zaangażowane w planowanie menedżerskie spotykają się w „wielkim pomieszczeniu”, aby przyspieszyć komunikację i podejmowanie decyzji. Ma to na celu zwiększenie wydajności i zapewnienie lepszego przepływu projektu. Obeya może być rozumiana jako narzędzie doskonalenia ducha zespołu na poziomie administracyjnym. Często kojarzony z rozwojem produktu, pokój Obeya może być również miejscem rozwoju oprogramowania, centrum dowodzenia, zarządzania nową strategią biznesową, przepływem pracy i zarządzaniem projektami.  To narzędzie zmusza ludzi do wspólnej pracy bez rozpraszania uwagi i tworzy atmosferę do generowania nowych pomysłów.

Zobacz też

REKLAMA
Ciasteczka cookie pomagają nam usprawniać nasze usługi. Korzystając z witryny, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.