Utrata kart Kanban

Produkcja ciągnąca przy użyciu Kanban jest jednym z głównych osiągnięć Toyoty, a tym samym szczupłej produkcji. Prace w toku są ograniczone liczbą Kanban. Nadmierną produkcję można uniknąć, produkując tylko wtedy, gdy z supermarketu zostanie wyjęta karta Kanban, po czym zwracana jest z powrotem. Jednak system Kanban działa tylko wtedy, gdy karta powróci do początku produkcji. Utrata kanbanu oznacza brak materiału w supermarkecie. W poniższym tekście przeczytasz o różnych metodach, które mogą pomóc zapobiec utracie Kanban oraz metody wykrywania utraconych kart kanban.

Kanban zawiera informacje o rodzaju i liczbie produktów, które mają być produkowane oraz gdzie mają być składowane. Krążące sygnały kanban mają kluczowe znaczenie dla nieprzerwanej produkcji. W wielu fabrykach Kanban to prosta kartka papieru. Niestety, w wielu fabrykach pracownicy niezbyt uważnie zwracają uwagę na to jakim ważnym elementem jest sygnał Kanban. Zdarzają się zniszczenia, zamoknięcia kart czy też zagubienia pojemników. Spotykałem się też z zwykłym wyrzucaniem kanbanów do kosza. Nieświadomy pracownik gdy zauważył zniszczony pojemnik lub kartę kanban po prostu wyrzucał ją do kosza. Oczywiście działania takie niosły za sobą negatywne skutki dla produkcji.

Środki zaradcze przed utratą kanban

Edukacja pracowników

Twoi pracownicy powinni zrozumieć jakie znaczenie dla produkcji ma karta kanban. Należy więc szkolić swoich ludzi o tym, jak ważnym elementem jest ta zwykła kartka papieru. Pracownik powinien wiedzieć, że gdy karta kanban lub pojemnik kanban zostanie zniszczony, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przełożonego. Karta kanban powinna natychmiast zostać zastąpiona nową.

Wytrzymałe sygnały kanban

Spraw by system był solidny (w każdym znaczeniu tego słowa). Sprawdź czy jest jasno określone miejsce przymocowania karty do materiału, czy karta jest dobrze przymocowana bądź czy istnieje możliwość, że karta odpadnie podczas transportu. Stwórz bardziej wytrzymałe karty kanban. Jeśli masz taka możliwość, laminuj je lub drukuj je w wersji plastikowej. Na rynku jest wiele drukarek które mogą drukować tekst na elementach plastikowych. Jeśli sygnałem kanban jest plastikowe pudełko, rozważ wymianę na pudełko metalowe. Sprawdź czy masz dobrze zorganizowane wizualne zarządzanie. Pracownik powinien w łatwy sposób zobaczyć ile aktualnie jest dostępnych kanbanów w supermarkecie.

Cyfrowy kanban

Jednym ze sposobów zmniejszenia strat kanbanów jest przejście na sygnały cyfrowe, przy użyciu na przykład systemu MRP. Można wydrukować nową kopię karty za każdym razem gdy produkt wymaga uzupełnienia. Niestety wersja ta nie jest zbyt optymalna dla sygnałów w postaci pudełek kanban. Nie wyobrażam sobie tworzenia nowego pudełka w sytuacji gdy stare jest jeszcze nie zniszczone. Ponadto drukowanie “solidnych” kart kanban za każdym razem jest kosztowne.

Metalowe karty kanban

Zastanów się nad stworzeniem metalowych kart kanban. Jeśli Twoja produkcja wyjątkowo często niszczy karty kanban, warto rozważyć te rozwiązanie. Wydrukuj kartę w postaci samoprzylepnej naklejki, a następnie przyklej ja na metalową płytkę. Karta ta będzie niezwykle wytrzymała. Wyobraź sobie metalową płytkę, a na niej naklejoną samoprzylepną folię ploterową. Karta taka będzie trwała na działania mechaniczne i zabezpieczona przed wilgocią.

Wykrywanie utraconych kanbanów

Niezależnie od tego jak dobry jest Twój system, w pewnym momencie utracisz nawet najmocniejszy kanban. Jak wtedy poradzić sobie ze zgubionym kanbanem? Przede wszystkim należy taki zagubiony kanban wykryć. Poniżej znajdziesz kilka metod na wykrywanie zagubionych sygnałów kanban.

Zarządzanie wizualne

Pamiętaj aby Twój system był łatwy w zarządzaniu wizualnym (karty kanban powinny być w jednym miejscu). Łatwo wtedy sprawdzić czy wszystkie karty są na miejscu, jeśli którejś brakuje, należy sprawdzić czy karta jest w gnieździe dostawczym. Jeśli i tam jej nie ma, oznacza to, że należy dorobić kartę kanban. W rozwiązaniu tym od czasu do czasu należy przejść się na produkcję i sprawdzić liczbę kart kanban.

Numerowanie kart kanban

Ponumeruj karty kanban, utwórz rejestr i rejestruj kartę za każdym razem gdy dotrze do gniazda dostawczego. Rejestr taki należy cyklicznie przeglądać i sprawdzić czy jakiegoś numeru nie brakuje. Na przykład: jeśli w systemie powinny krążyć karty o numerach 1, 2, 3 to w rejestrze dla tego materiału także powinny być wpisy z tymi numerami. Jeśli zauważysz, że znajdują się tylko wpisy z numerami 1 i 3, oznacza to, że gdzieś zaginęła karta o numerze 2.

Kanban cyfrowy

Umożliwia automatyczne sprawdzenie systemu. Jeśli numer przestał krążyć w określonym czasie, oznacza to, że należy go uzupełnić.