Reklama

MRP

Opublikowany 24 czerwca 2017 | Brak komentarzy do MRP

BOM – Lista materiałów (Bill of Materials)

Jest to lista surowców, podzespołów, zespołów i części potrzebne do wytworzenia produktu końcowego. BOM powinien zawierać pełną listę materiałów z których możliwe będzie wyprodukowanie danego produktu. Lista materiałów najczęściej przedstawiona jest w postaci tabeli, w której wyszczególnione są nazwy bądź indeksy materiałów, ilości tych materiałów potrzebnych do wyprodukowania produktu oraz norma / nr rysunku technicznego i rodzaj surowca z jakiego wytworzony jest materiał.

Problemy z systemami MRP

– Integralność danych – w przypadku wystąpienia błędów w danych magazynowych, zestawieniach materiałowych (BOM), bądź harmonogramu produkcji, dane wyjściowe które zwróci MRP również będą opatrzone błędami. Wiele z tego typu błędów powinno być zminimalizowane już w trakcie wdrażania systemów. Jedną z metod jest wprowadzenie np. skanerów kodów kreskowych, które pozwolą wyeliminować wiele błędów ludzkich. Aby uzyskać miarodajne wyniki zalecane jest utrzymanie co najmniej 95% integralności danych.

W celu wyeliminowania błędów związanych z integralnością danych, zwłaszcza w BOMach materiałowych, zalecane jest fizyczne sprawdzenie czy wdrożona lista materiałowa zgadza się z materiałami zamieszczonymi w gniazdach roboczych. Lista materiałowa powinna w 100% zgadzać się z materiałami znajdującymi się w stanowisku roboczym.

Ewidencja materiałowa w idealnym środowisku powinna się odbywać przy pomocy skanera kodów kreskowych. Spowoduje to wyeliminowanie błędów ludzkich.

Reklama

Autor: Paweł

Ostatnia aktualizacja:

Inne artykuły w kategorii Publikacje:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.