Reklama

Sygnały kanban

Opublikowany 7 stycznia 2013 | Brak komentarzy do Sygnały kanban

Sygnał kanban dla materiałów nietypowych

Jest to wariacja karty kanban i pojemników kanban. Materiał kontrolowany jest poprzez wizualne monitorowanie zapasów buforowych, które przechowywane są w określonych miejscach w pobliżu produkcji. Materiał może znajdować się na paletach euro, paletach specjalnych, na regałach. Metoda ta sprawdza się dla materiałów których nie można umieścić w standardowych pojemnikach. Sygnałem kanban będzie zużycie połowy materiału znajdującego się w buforze. Po osiągnięcia tego poziomu zapasu należy przenieść kartę kanban (znajdującą się w pobliżu materiału) do jednostki zajmującej się uzupełnianiem zapasu.

E-Kanban

Nowoczesne systemy produkcji ze względu na ich złożoność i różnorodność często silnie zależą od nowoczesnych technologii informatycznej, dlatego ważne jest wraz z systemem kanban zintegrowanie systemów ERP. Istnieje wiele producentów oferujących zaawansowane systemy informatyczne wspomagających systemy ERP. Do najpopularniejszych należy niemiecki SAP. Systemy takie oferują wiele narzędzi i interfejsów wspomagających planowanie i kontrolę produkcji. Aby stworzyć łatwy w użyciu, i przy tym bezbłędny system kanban zaleca stosowanie się kart kanban z kodami kreskowymi. Procesy produkcyjne bądź uzupełnienie zapasu wzbudza się w takim przypadku za pomocą czytnika kodów kreskowych.

Inną odmianą elektronicznego sygnału kanban może być wysłanie wiadomości email do dostawcy. Zaleca się w takim przypadku zastosowanie zdefiniowanych wcześniej szablonów email.

Dużą zaletą systemu komputerowego kanban jest to że wszystkie pętle sterowania, źródła emisji i pochłaniania można kontrolować przy pomocy wielu analiz bądź graficznych wykresów. Można wyeliminować w ten sposób wąskie gardła i zakłócenia w działaniu systemu.

Reklama

» Tagi:

Autor: Paweł

Ostatnia aktualizacja:

Inne artykuły w kategorii Kanban:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.