Lean Manufacturing: Różnice pomiędzy wersjami

m
brak opisu edycji
(Utworzono nową stronę "Lean manufacturing to filozofia produkcji oparta na eliminacji marnotrawstwa oraz poprawie efektywności przedsiębiorstwa poprzez ciągłe doskonalenie procesów. Wprowadzenie tej metody polega na skupieniu się na potrzebach klienta oraz dostarczaniu mu produktu o jak najwyższej jakości, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji i zwiększeniu wydajności. == Historia i korzenie Lean manufacturing == Lean manufacturing jest filozofią produkcji, która…")
 
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Lean manufacturing to filozofia produkcji oparta na eliminacji marnotrawstwa oraz poprawie efektywności przedsiębiorstwa poprzez ciągłe doskonalenie procesów. Wprowadzenie tej metody polega na skupieniu się na potrzebach klienta oraz dostarczaniu mu produktu o jak najwyższej jakości, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji i zwiększeniu wydajności.
Lean manufacturing to filozofia produkcji oparta na eliminacji [[Marnotrawstwo|marnotrawstwa]] oraz poprawie efektywności przedsiębiorstwa poprzez ciągłe doskonalenie procesów. Wprowadzenie tej metody polega na skupieniu się na potrzebach klienta oraz dostarczaniu mu produktu o jak najwyższej jakości, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji i zwiększeniu wydajności.


== Historia i korzenie Lean manufacturing ==
== Historia i korzenie Lean manufacturing ==
Lean manufacturing jest filozofią produkcji, która została opracowana w latach 50. XX wieku przez Taiichiego Ohno z firmy Toyota. Ohno zauważył, że istnieje wiele różnych form marnotrawstwa, takich jak przestoje, nadmiar magazynowania, powtórne prace, nadmiarowy ruch, a także zbędne czynności, które nie przynoszą wartości dla klienta. Ohno postanowił skupić się na eliminacji tych rodzajów [[marnotrawstwa]], co doprowadziło do opracowania filozofii produkcji skoncentrowanej na ciągłym doskonaleniu procesów, która stała się znana jako lean manufacturing.
Lean manufacturing jest filozofią produkcji, która została opracowana w latach 50. XX wieku przez Taiichiego Ohno z firmy Toyota. Ohno zauważył, że istnieje wiele różnych form marnotrawstwa, takich jak przestoje, nadmiar magazynowania, powtórne prace, nadmiarowy ruch, a także zbędne czynności, które nie przynoszą wartości dla klienta. Ohno postanowił skupić się na eliminacji tych rodzajów marnotrawstwa, co doprowadziło do opracowania filozofii produkcji skoncentrowanej na ciągłym doskonaleniu procesów, która stała się znana jako lean manufacturing.


Ideę tą rozwijano dalej, przez innych badaczy, m.in W. Edwards Deming, który zwrócił uwagę na znaczenie zarządzania jakością i ciągłego doskonalenia.
Ideę tą rozwijano dalej, przez innych badaczy, m.in W. Edwards Deming, który zwrócił uwagę na znaczenie zarządzania jakością i ciągłego doskonalenia.