Optymalizacja systemu Kanban
Z SYSTEM-KANBAN.PL
Wersja z dnia 12:31, 6 lis 2022 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "W przypadku zakończenia wdrożenia systemu kanban, karty kanban krążą pomiędzy supermarketami, a wydziałami które dostarczają materiał, oznacza to że masz już za sobą połowę drogi do sukcesu. Druga połowa to optymalizacja, konserwacja i weryfikacja. Często jest to zaniedbywany proces w firmach stosujących system kanban. Jeśli coś działa to nie oznacza to że wdrożone zostało bez błędów. Warto poświęcić trochę czasu na optymalizacj…")
W przypadku zakończenia wdrożenia systemu kanban, karty kanban krążą pomiędzy supermarketami, a wydziałami które dostarczają materiał, oznacza to że masz już za sobą połowę drogi do sukcesu. Druga połowa to optymalizacja, konserwacja i weryfikacja.
Często jest to zaniedbywany proces w firmach stosujących system kanban. Jeśli coś działa to nie oznacza to że wdrożone zostało bez błędów. Warto poświęcić trochę czasu na optymalizację systemu kanban. Prawdopodobnie w Twoim systemie nadal jest sporo błędów do znalezienia.
Kaizen – zaangażuj pracowników
Przy optymalizacji warto wykorzystać uwagi pracowników, którzy są beneficjentami systemu kanban. Jeśli w organizacji działa Kaizen, zwróć uwagę pracowników aby zaangażowali się w rozwoju systemu Kanban. Porozmawiaj z ludźmi pracującymi przy supermarketach czy widzą w systemie jakieś zagrożenia lub problemy. Każdy zgłoszony problem powinien być wskazówką do poprawy systemu Kanban.
Kontrola ilości kart kanban
Jest to niezwykle ważny element optymalizacji. Warto przynajmniej raz w miesiącu przeliczyć wymaganą ilość kart kanban w obiegu. Jeśli da się usunąć jakiś kanban, system będzie bardziej szczuplejszy. Obliczanie ilości kart w obiegu powinna być czynnością cykliczną. Popyt na materiały stale się zmienia dlatego kanban również powinien być dostosowywany do aktualnego popytu.
Kontrola wielkości partii
Kolejnym ważnym elementem optymalizacji systemu kanban jest kontrola wielkości partii. Jeśli wielkość partii jest za duża, materiał będzie zalegał w supermarkecie, jeśli wielkość partii będzie zbyt mała, istnieje ryzyko, że zabraknie materiału na stanowisku pracy. Do kontroli wielkości partii warto wykorzystać wskaźnik rotacji. Dzięki niemu wykryjesz materiały, które zbyt szybko lub za wolno rotują. Gdy już zidentyfikujesz materiały, które wymagają uwagi, przelicz jeszcze raz dla nich wielkość partii.
Konserwacja systemu Kanban
Nie w każdej firmie da się utrzymywać laboratoryjne warunki. Czasem zdarza się, że zostanie uszkodzony pojemnik, w którym przetrzymywane są elementy lub zaginie jakiś sygnał kanban. Warto w tym przypadku zaabsorbować pracowników, którzy mają kontakt z elementami systemu kanban. Pracownik powinien zgłosić każdą zauważoną nieprawidłowość. Sygnały kanban powinny być odtwarzane natychmiast po zauważeniu ich braku lub zniszczenia. Warto robić systematyczne obchody podczas, których będzie możliwość sprawdzenia czy wszystko z “kanbanem” jest ok.
REKLAMA