OTED

Z SYSTEM-KANBAN.PL

Wersja z dnia 19:01, 14 gru 2022 autorstwa Admin (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

OTED (One-Touch Exchange of Die) jest ściśle związany z SMED (Single Minute Exchange of Dies), gdzie termin "Single Minute" odnosi się do celu zmniejszenia przezbrojeń do jednocyfrowej liczby minut (mniej niż 10 minut), podczas gdy OTED stwierdza, że przezbrojenia mogą i powinny trwać mniej niż 100 sekund.

Metodologia odchudzonej produkcji dąży do zredukowania czasów konfiguracji do zera. OTED to wymiana wykonywana jednym ruchem, która zajmuje mniej niż 100 sekund, a inne odniesienia wspominają, że jest to mniej niż jedna minuta.

One-Touch Exchange of Die (OTED) wymagania

  • Eliminacja regulacji - czas dostępny na wymianę i regulację jest bardzo krótki.
  • Należy unikać śrub - ponieważ obracanie śrub w celu zablokowania i odblokowania matrycy zajmuje zbyt dużo czasu.
  • Dążenie do precyzji w celu uzyskania najlepszego dopasowania. Matryca powinna być precyzyjna i ściśle dopasowana.
  • Zmniejszone użycie złożonych systemów oddzielania form.
  • W koncepcji One-Touch wymiana powinna być wykonana z jednym ruchem, a nie wieloma krokami.

Ostrzeżenia dotyczące OTED (One-Touch Exchange of Die)

Nie sięgaj po OTED, jeśli nie ma istotnej potrzeby. Należy zrozumieć, co stanie się z systemem, kiedy zejdzie się do tak krótkiego czasu na przezbrojenie. Jeśli nie możesz przewidzieć jak lub czy w ogóle poprawi się przepływ, przeanalizuj jeszcze raz proces lub zaniechaj OTED.

Upewnij się, że odróżniasz przełączanie automatyczne od przełączania ręcznego. Niektóre maszyny są projektowane z myślą o szybkich zmianach narzędzi. Często zawierają karuzele z różnymi narzędziami takimi jak stemple lub narzędzia tnące. W większości przypadków taka automatyzacja jest dość szybka — wystarczy kilka sekund aby zakończyć zmianę narzędzia — ale maszyny są ogromne i drogie. Chociaż mogą być dobre w niektórych zastosowaniach, niekoniecznie są najlepszą opcją we wszystkich przypadkach. Jeśli maszyna jest nieprzystosowana do szybkiego przezbrojenia, może okazać się że nie jest możliwe wprowadzenie One Touch Exchange of Die.

Dyskusja

Czy można dokonać przezbrojenia jednym dotknięciem? Absolutnie. Czy należy go zrealizować? To zależy. Podobnie jak w przypadku wszystkich wysiłków na rzecz ciągłego doskonalenia, skrócenie czasu przezbrojenia wiąże się z pewnymi kosztami. W pewnym momencie pojawia się pytanie, czy dalsze wydawanie ograniczonych zasobów na tego rodzaju ulepszenia ma sens. W miarę jak procesy stają się coraz lepsze, potrzeba coraz więcej wysiłków, aby je dalej ulepszać.

Większość firm nie znajduje się w punkcie, w którym przejście na 100-sekundową zmianę przyniesie znaczną poprawę. Jest po prostu zbyt wiele innych, łatwiejszych przeszkód, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności. OTED to zaawansowane, ambitne narzędzie, dzięki któremu firma może osiągnąć status światowej klasy lub najlepszej w swojej klasie.

Chodzi więc o to, aby upewnić się, że istnieje potrzeba skrócenia czasu przezbrojenia. Przy wyborze miejsca, w którym należy podjąć wysiłek doskonalenia, należy spojrzeć na całość. Być może nie ma potrzeby przekraczania pewnego punktu na drodze do OTED, ponieważ inne części systemu są wolniejsze. Na przykład, zmniejszenie liczby ustawień na maszynie może nie zmienić sposobu w jaki części są transportowane do miejsca użycia. Nawet jeśli wielkość partii zmniejszyłaby się do 1 przy niemal natychmiastowym przezbrajaniu, czy istnieje sposób na dostarczenie części do miejsca użytkowania pojedynczo? Usprawnienie, które nie przyspiesza systemu, nie jest tak naprawdę usprawnieniem.

REKLAMA
Ciasteczka cookie pomagają nam usprawniać nasze usługi. Korzystając z witryny, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.